Historie

Jan Kelnar

* 8. září 1898
† 13. listopadu 1975 

Význačná osobnost muzikantského života jak v Kozlanech, tak v celé republice. Ve dvanácti letech se začal učit hrát na ES trumpetu u Josefa Mlčouška z Nových Hvězdlic, výborného hudebníka od vojenské hudby. Po vyučení roku 1916 narukoval k vojenské hudbě 10. pěšího pluku v Hallu, s kterou pobyl na bojištích v Itálii a později v Rusku.

V roce 1918 působil u vojenské hudby v Brně pod vedením kapelníků Zity a Živniše, následně u vojenské hudby ve Frýdku-Místku a v Hranicích pod vedením kapelníka Nováka. Jan Kelnar dosáhl hodnosti četaře. V roce 1921 se vrátil do civilu a vytvořil v Kozlanech kapelu, ve které byl kapelníkem. V roce 1925 založil v Kozlanech kapelu mladých 16-ti letých chlapců. Sám hrával také v jiných kapelách: hvězdlické, nemochovické, malkovské a pavlovské. Skončil v kapele hvězdlické v roce 1956.

Občanským povoláním byl Jan Kelnar zedník. Od roku 1925 spolupracoval s bohdalickým varhaníkem P. Šilerem, od něhož získal vědomosti o harmonii a instrumentaci skladeb. Potom začíná komponovat, převážně orchestrální skladby. Jeho nejznámější polka "Rozmarné děvčátko" se v současné době hraje takřka po celé Evropě. Mezi další známá díla Jana Kelnara patří polky: Bouralka, Grégrova, Hvězdička nebo Sousedský valčík. Celkem má zaregistrováno cca 170 skladeb.

Historie dechových kapel v Kozlanech

Podle donedávna žijících pamětníků, dochovaných zápisků a fotografií se lze domnívat, že dechová hudba v Kozlanech a okolních vesnicích žila jen na začátku 19. století, možná i dříve.

První zmínka nám dochovaná, že je kozlanská kapela z přelomu 19. a 20. století. Jejím kapelníkem byl František Olšer Kopřiva. Narodil se v roce 1870 a v roce 1890 narukoval k vojenské hudbě do Košic. Jako hráč na "B" klarinet se po třech letech služby vrátil do Kozlan. Zde potom zakládá svou kapelu o které již víme a říkejme jí proto První kozlanská kapela.

První kozlanská kapela hrála jako klasická sedmička ve složení: křídlovka, baskřídlovka, klarinet ES, klarinet B, trubka I, trubka II, bas. Kapela hrávala na vesnických, tancovačkách jak v Kozlanech, tak v blízkém okolí. Samozřejmostí byla hra na pohřbech v bohdalické farnosti a také produkce na svatbách a narozeninách. Na všechny akce se tehdejší muzikanti dopravovali pěšky. Činnost této muziky zakončilo vypuknutí první světové války v roce 1914. Po jejím skončením v roce 1918 vznikla kapela nová pod vedením Jana Kelnara a někteří muzikanti z Olšerovy kapely v ní našli na nějaký čas uplatnění.


První kozlanská kapela založená Františkem Olšerem Kopřivou. Fotografie pořízená okolo roku 1910 v bohdalickém "Kasinu" na návsi.

Zleva sedící:

 • Antonín Kopřiva - baskřídlovka
 • Jakub Mlčoch - křídlovka
 • František Olšer Kopřiva - kapelník, klarinet "B"
 • Pospíšil - klarinet "ES"

Zleva stojící:

 • Šiler Alois - trubka doprovod
 • Provazník Metoděj - bas
 • Doupovec - trubka doprovod
 • U bubnu sedící hospodský Lang

V roce 1910 vzniká v Kozlanech další kapela, tentokrát mladých muzikantů. Vyučil ji Josef Mlčoušek z Nových Hvězdlic. Byla to dechovka-sedmička a hráli v ní tito hudebníci:

 • Neča Martin - byl z Kozlan, padl v I. světové válce - ES klarinet
 • Sedláček Josef - z Bohdalic - B klarinet
 • Kypr Bedřich - z Kozlan, od roku 1962 žil ve Vyškově - křídlovka, ES trubka
 • Jabůrek Štěpán - z Pavlovic - baskřídlovka
 • Vdoleček Jan - z Kozlan, zedník - ES klarinet a později křídlovka 

Kapela hrávala v Kozlanech a okolí a působila do roku 1914, kdy její činnost ukončil začátek první světové války. Bohužel se nám nedochovala žádná fotografie.


Kapela vyučená v Kozlanech 1925 Janem Kelnarem. Fotka je z roku 1930 ze svatby u Vdolečků.